+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Структурни деловни статистики


Структурни деловни статистики, 2012 година -претходни податоци-

петок, 27 декември 2013


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во 2012 година, во рамките на структурните
деловни статистики биле анализирани 53 907 деловни субјекти во кои биле вработени 334 042 лица. Вкупниот
остварен промет на овие деловни субјекти изнесува 940 561 милиони денари и e создадена додадена вредност
од 196 172 милиони денари.
Најголем број на претпијатијата припаѓаат на секторот Трговија на големо и на мало (44.6%) со 28.0% од вкупниот
број на вработени и реализирани 41.4% од вкупниот промет. Како втор по значење, секторот Преработувачка
индустрија учествува сo 13.3% од претпријатијата, 30.4% од вработените и 26.8% од вкупниот промет.
Во вкупната додадена вредност, пресметана според трошоците за факторите на производството, во 2012
година, најголемо учество имале претпријатијата од секторот Преработувачка индустрија (25.7%) и секторот
Трговија на големо и на мало (23.3%).
Во однос на големината, во 2012 преовладувале микро претпријатијата со помалку од 10 вработени (91.1%). Во
нив биле ангажирани 33.6%, од вкупно вработените кои, пак, создале 25.0% од вкупната додадена вредност.
Од друга страна, големите претпријатија (0.2%) ангажирале 23.3% од вкупно вработените, притоа остварувајќи
34.3% од вкупната додадена вредност во рамките на деловниот сектор.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 680

е-пошта:  snezana.sipovic@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика