+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Структурни деловни статистики


Структурни деловни статистики, 2013 - дефинитивни податоци -

петок, 20 март 2015


Според дефинитивните податоци на Државниот завод за статистика, во 2013 година, во рамките на структурните
деловни статистики биле анализирани 54 305 деловни субјекти во кои биле вработени 339 346 лица, со остварен
вкупен промет од 972 639 милиони денари и со создадена додадена вредност од 209 070 милиони денари.
Најголем број на претпријатијата припаѓаат на секторот Трговија на големо и на мало (43,7%), со 27,0%
од вкупниот број на вработени и реализирани 44,3% од вкупниот промет. Како втор по значење, секторот
Преработувачка индустрија учествува сo 13,1% од претпријатијата, 30,7% од вработените и 23,6% од вкупниот
промет.
Во вкупната додадена вредност, пресметана според трошоците за факторите на производството, во 2013
година, најголемо учество имале претпријатијата од секторот Преработувачка индустрија (24,5%) и секторот
Трговија на големо и на мало (23,7%).
Во однос на големината, во 2013 преовладувале микро претпријатијата со помалку од 10 вработени (90,9%).
Во нив биле ангажирани 34,0% од вкупно вработените кои, пак, создале 24,0% од вкупната додадена вредност.
Од друга страна, големите претпријатија (0.2%) ангажирале 22,0% од вкупно вработените, притоа остварувајќи
33.7% од вкупната додадена вредност во рамките на деловниот сектор.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 680

е-пошта:  snezana.sipovic@stat.gov.mk  vilma.gudeska@stat.gov.mk
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика