+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Структурни деловни статистики


Структурни деловни статистики, 2017 година, претходни податоци

вторник, 16 октомври 2018


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, деловните субјекти, анализирани во рамките на структурните деловни статистики, во 2017 година реализираа 6.4 % поголем промет и 4.8 % зголемена додадена вредност во однос на претходната година. 55 203 пазарно-ориентирани деловни субјекти од областа на индустријата, градежништвото, трговијата и останатите услужни дејности оствариле вкупен промет од 1 192 284 милиони денари и додадена вредност од 260 285 милиони денари. За ангажираните 385 728 вработени лица, издвоени биле 126 371 милион денари.

Најголем промет е реализиран од секторот Трговија на големо и мало (41.6 %), а по него следат секторот Преработувачка индустрија (26.9 %), Градежништво (7.2 %), Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (7.0 %) и секторот Транспорт и складирање со 5.9 % .

Секторот на преработувачка индустрија има најголемо учество во вкупната додадена вредност (26.6 %), следен од секторот Трговија на големо и мало 23.5 %. Иако намалено, во однос на претходната година, значително учество во додадената вредност имаат и секторите Градежништво 10.3 %, Транспорт и складирање 8.2 % и Снабдување со електрична енергија, гас и пареа 6.5 %.

Во однос на големината на претпријатијата доминираат микро претпријатијата со помалку од 10 вработени (90.0 %), речиси половината од нив од областа на трговијата. Со ангажирани 31.9 % од вкупно вработените, создале 20.8 % од вкупната додадена вредност. Од друга страна, големите претпријатија со учество од само 0.3 %, но со ангажирани 25.2 % од вработените, создаваат најголема додадена вредност (36.3 %) во рамките на деловниот сектор, и тоа главно во секторот Преработувачка индустрија (13.7 %).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.m? 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика