+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Структурни деловни статистики


Структурни деловни статистики, 2018 година - дефинитивни податоци -

понеделник, 23 март 2020


Според дефинитивните податоци на Државниот завод за статистика, во 2018 година, деловните субјекти, во рамките на структурните деловни статистики, реализираа за 9.1 % поголем промет и за 7.6 % зголемена додадена вредност во однос на претходната година.

Предоминантно пазарно ориентираните деловни субјекти (58 231) со ангажирани 396 629 вработени лица, остварија вкупен промет од 1 312 068 милион денари и додадена вредност од 281 656 милиони денари.

Претпријатијата од секторот Трговија на големо и на мало и од секторот Преработувачка индустрија учествуваат со повеќе од две третини во вкупниот промет (69.1 %), а по нив следат секторите: Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација сo 7.1 %, Градежништво со 6.5 % и Транспорт и складирање со 5.8 %.

Најголем дел од вработените се ангажирани во секторот Преработувачка индустрија, 31.0 %, во кој се создава 27.9.% од вкупната додадена вредност. Секторот Трговија на големо и мало ангажира 25.9 % од вкупно вработените кои создаваат 23.7 % од вкупната додадена вредност. Значително учество во додадената вредност имаат и секторите Градежништво 9.6 %, Транспорт и складирање 8.0 % и Информации комуникации 7.3 %.

Доминираат микропретпријатијата со помалку од 10 вработени (90.5 %), најголемиот дел од нив од областа на трговијата (40.7 %). Со ангажирани 31.8 % од вкупно вработените, тие имаат создадена 21.2 % од вкупната додадена вредност. Од друга страна, во големите претпријатија (0.3 %), главно од секторот Преработувачка индустрија, се ангажирани 25.9 % од вкупниот број вработени, со остварени 36.8 % од вкупната додадена вредност во рамките на деловниот сектор.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика