+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Структурни деловни статистики


Структурни деловни статистики, 2010

среда, 21 март 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година, деловните субјекти од нефинансискиот сектор реализирале поголем промет (за 9.6%) и додадена вредност (за 8.9 %) во однос на претходната година. Во рамките на нефинансискиот сектор, во 2010 година се забележани вкупно 56740 активни деловни субјекти во кои биле вработени 316 745 лица. Во овие деловни субјекти е остварен вкупен промет од 804 357 милиони денари и додадена вредност во износ од 224 363 милиони денари.


Најголемо е учеството на деловните субјекти од секторот Трговија на големо и на мало ( 46.4%) каде што биле вработени 27.5% од вкупниот број на вработени. Во рамките на овие субјекти е остварен промет од 333844 милиони денари, односно 41.5% од вкупниот промет.


Во секторот Преработувачка индустрија, кој претставува 13.5 % од активните деловните субјекти во 2010 година, биле вработени 30,8% од вкупниот број на вработени лица, а во него се остварени 26,3% од вкупниот промет.


Во вкупната додадена вредност, пресметана според трошоците за факторите на производството, во 2010 година, најголемо учество имале претпријатијата од секторот Преработувачка индустрија (29.1%), а потоа следат секторите Трговија на големо и на мало (21.2%), Информации и комуникации (10.7%), Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација и секторите Градежништво (7.9%) и Транспорт и складирање (7.4%). Најмал придонес во додадената вредност имал секторот Дејности во врска со недвижен имот ( 1.1%).


Во однос на големината на претпријатијата, во 2010 година, најголемо (92.2%) е учеството на оние претпријатија кои вработуваат од 0 до 9 лица. Во нив биле вработени 35.7% од вкупно вработените кои, пак, создале 24.0% од додадената вредност. И покрај тоа што ангажираат помалку вработени (22.2%), сепак, во 2010 година, придонесот на големите претпријатија во додадената вредност е најголем (34.2%).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 680

е-пошта:  snezana.sipovic@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика