+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јануари 2020 година - претходни податоци -

среда, 25 март 2020


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јануари 2020 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2020 година, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 865 418 МWh електрична енергија, 40.580 мил. нм3 природен гас, 616 687 тони јаглен и 73 559 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 68.5 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 97.1 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика