+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Население


Насилната смрт во Република Северна Македонија, 2019 година

среда, 17 јуни 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во Република Северна Македонија бројот на умрените лица од насилна смрт е намален за 4.8 % во однос на претходната година и изнесува 454 умрени лица. Умрените од насилна смрт во вкупниот морталитет учествуваат со 2.2 %. Во структурата  на умрените од насилна смрт според полот, како и во претходните години, и во 2019 година поголемо учество имаат машките лица, и тоа  75.1 %. 

Во вкупниот број случаи на насилна смрт, најголемо учество имаат несреќните случаи со 71.4 %, потоа самоубиствата со 23.3 % и убиствата со 5.3 %.

Во категоријата несреќни случаи најголемо учество со 40.5 % имаат умрените лица од други надворешни причини за случајна повреда.

Кај категоријата самоубиства на прво место се случаите кај кои смртта настапила поради бесење, странгулација и суфокација со учество од 13.2 %.

Во категоријата убиства на прво место се случаите кај кои смртта настапила поради обид за нанесување  телесна повреда со истрел од друго и од неозначено огнено оружје со 1.9 % во однос на вкупниот број  случаи од насилна смрт.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика