+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите, второ тримесечје од 2019 година

среда, 25 септември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во второто тримесечје од 2019 година е повисок отколку во второто тримесечје од 2018 година за 1.9 %.

Во второто тримесечjе од 2019 година, најголем пораст на прометот во услугите во однос на второто тримесечје од 2018 година има во дејноста eмитување програма (за 58.7 %) и во дејноста услуги поврзани со одржување на згради и дејности на уредување и одржување на животната средина и природата (за 21.5 %). Најголемо намалување е забележано во дејноста научно истражување и развој (за 32.5 %).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика