+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите, трето тримесечје од 2019 година

среда, 25 декември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во третото тримесечје од 2019 година е повисок отколку во третото тримесечје од 2018 за 2.9 %.

Во третото тримесечје од 2019 година, најголем пораст на прометот во услугите во однос на третото тримесечје од 2018 година има кај услугите поврзани со одржување згради и дејностите за уредување и одржување на животната средина и природата (за 16.1 %) и кај дејностите за изнајмување и давање под закуп/лизинг (за 12.2 %). Најголемо намалување од 14.4 % е забележано во дејноста емитување програма.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика