+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Правосудство


Пријавени, обвинети и осудени полнолетни сторители на кривични дела и деца во судир со закон, 2014

четврток, 28 мај 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на пријавените полнолетни лица - познати
сторители во 2014 година, во споредба со 2013 година, е зголемен за 7.3%.


Во 2014 година, во споредба со 2013 година, бројот на осудените полнолетни лица е зголемен за 22.5%, а
бројот на обвинетите лица, исто така, е зголемен за 11.4%.


Бројот на пријавени деца во судир со закон - сторители на кривични дела во 2014 година, во споредба со
претходната година, е намален за 3.3%.


Во 2014 година, во споредба со 2013 година, бројот на осудените деца во судир со закон - сторители на кривични
дела е намален за 2.5%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-618

е-пошта:  stojanka.krsteva@stat.gov.mk  orhideja@stat.gov.mk
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика