+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Правосудство


Пријавени, обвинети и осудени полнолетни сторители на кривични дела и деца во судир со закон, 2016

вторник, 30 мај 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на пријавените полнолетни лица - познати
сторители, во 2016 година, во споредба со 2015 година, е намален за 23.0%.


Во 2016 година, во споредба со 2015 година, бројот на осудените полнолетни лица е намален за 20.8%, а
бројот на обвинетите лица, исто така, е намален за 22.0%.


Бројот на пријавени деца во судир со закон - сторители на кривични дела, во 2016 година, во споредба со 2015
година, е намален за 24.0%.


Во 2016 година, во споредба со 2015 година, бројот на осудените деца во судир со закон - сторители на кривични
дела е зголемен за 34.5%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика