+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Правосудство


Пријавени, обвинети и осудени полнолетни сторители на кривични дела и деца во судир со закон, 2017 година

среда, 30 мај 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на пријавените полнолетни лица – познати сторители,
во 2017 година, во споредба со 2016 година, е намален за 10.6 %.
Во 2017 година, во споредба со 2016 година, бројот на осудените полнолетни лица е намален за 23.2 %, а бројот на
обвинетите лица, исто така, е намален за 20.4 %.
Бројот на пријавените деца во судир со закон – сторители на кривични дела, во 2017 година, во споредба со 2016
година, е намален за 1.5 %.
Во 2017 година, во споредба со 2016 година, бројот на осудените деца во судир со закон – сторители на кривични
дела е намален за 21.4 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика