+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Правосудство


Пријавени, обвинети и осудени полнолетни и малолетни сторители на кривични дела, 2010

понеделник, 20 јуни 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година, бројот на пријавените полнолетни лица - познати сторители, изнесува 15383 и во споредба со 2009 година е намален за 0.8%.

Во 2010 година, во споредба со 2009 година, бројот на осудените полнолетни лица е намален за 6.5%, а бројот на обвинетите лица исто така е намален за 5.6%.

Бројот на пријавените малолетни лица - сторители на кривични дела, во 2010 година, изнесува 1244 и спореден со истиот период од минатата година е намален за 18.1%.

Исто така, во 2010 година, во споредба со 2009 година, бројот на осудените малолетни лица - сторители на кривични дела е намален за 26.9%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-618

е-пошта:  stojanka.krsteva@stat.gov.mk  orhideja@stat.gov.mk
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика