+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Магистри на науки и специјалисти, 2013 година

четврток, 20 март 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2013 година, звањето магистер на науки и специјалист
го стекнале вкупно 1 664 лица од кои 1 558 или 93.6% се магистри и 106 или 6.4% се специјалисти. Бројот на
магистри и специјалисти, во споредба со 2012 године, е зголемен за 6.1%.


Учеството на жените магистри во вкупниот број на лица кои стекнале научен степен магистер на науки во 2013
година изнесува 57.4%.


Во 2013 година, најголем број од магистерските трудови, 1 012 или 65%, се од областа на општествените науки,
18.2% се од областа на техничко-технолошките науки, а останатите се од областа на хуманистичките, природно-
математичките, биотехничките и медицинските науки.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  jasmina.markovska@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика