+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Магистри на науки и специјалисти, 2016

четврток, 23 март 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2016 година, звањето магистер на науки и специјалист
го стекнале вкупно 2 021 лице од кои 1 881 или 93.1% се магистри и 140 или 6.9% се специјалисти. Бројот на
магистри и специјалисти, во споредба со 2015 годинa, е намален за 17.2%.


Учеството на жените магистри во вкупниот број на лица кои стекнале научен степен магистер на науки, во 2016
година изнесува 58.9%.


Во 2016 година, најголем број од магистерските трудови, 1 198 или 63.7%, се од областа на општествените
науки, 20.9% се од областа на техничко-технолошките науки, а останатите се од областа на хуманистичките,
природно-математичките, биотехничките и медицинските науки.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика