+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Магистри на науки и специјалисти, 2017 година

петок, 23 март 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година, звањето магистер на науки и специјалист го
стекнале вкупно 1 977 лица од кои 1 851 или 93.6% се магистри и 126 или 6.4% се специјалисти. Бројот на магистри и
специјалисти, во споредба со 2016 годинa, е намален за 2.2%.


Учеството на жените магистри во вкупниот број на лица кои стекнале научен степен магистер на науки, во 2017
година изнесува 58.5%.


Во 2017 година, најголем број од магистерските трудови, 1 167 или 63.0%, се од областа на општествените науки,
21.6% се од областа на техничко-технолошките науки, а останатите се од областа на хуманистичките, природно-
математичките, биотехничките и медицинските науки.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика