+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Магистри на науки и специјалисти, 2010 година

понеделник, 16 мај 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година, звањето магистер на науки и специјалист го стекнале вкупно 691 лице од кои 479 или 69.3% се магистри и 212 или 30.7% се специјалисти. Тоа претставува зголемување за 12.7% во споредба со 2009 година.

Учеството на жените магистри во вкупниот број на лица кои стекнале научен степен магистер на науки во 2010 година изнесува 58.2%.

Во 2010 година, најголем број од магистерските трудови, 265 или 55.3%, се од областа на општествените науки, 17.3% се од областа на техничко-технолошките науки, а останатите се од областа на хуманистичките, природно-математичките, медицинските и биотехничките науки.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  slavka.trpkova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика