+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Магистри на науки и специјалисти, 2011 година

четврток, 15 март 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2011 година, звањето магистер на науки и специјалист го стекнале вкупно 1 294 лица од кои 1 097 или 84.8% се магистри и 197 или 15.2% се специјалисти. Тоа претставува зголемување за 87.3% во споредба со 2010 година.


Учеството на жените магистри во вкупниот број на лица кои стекнале научен степен магистер на науки во 2011 година изнесува 53.7%.


Во 2011 година, најголем број од магистерските трудови, 587 или 53.5%, се од областа на општествените науки, 20.0% се од областа на техничко-технолошките науки, а останатите се од областа на хуманистичките, природно-математичките, биотехничките и медицинските науки.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  slavka.trpkova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика