+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, април 2013

петок, 28 јуни 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во април 2013 година, во однос на април 2012 година, изнесува 101.2.


Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Градежништво (5.4%), Рударство и вадење на камен (5.4%) и Преработувачка индустрија
(4.8%).


Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Информации и комуникации (30.9%), Снабдување со вода; отстранување на отпадни
води, управување со отпад и дејности за санација на околината (4.2%) и Дејности во врска со недвижен имот
(3.0%).


Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во април 2013, изнесува 20 983 денари.


Во април 2013 година, 1.7% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295835

е-пошта:  sevdie.ramuko@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика