+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, март 2014

среда, 28 мај 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен во март 2014 година, во однос на март 2013 година, изнесува 98.7.
Ваквото намалување се должи, пред сé, на намалувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Информации и комуникации (28.6%), Објекти за сместување и сервисни дејности со
храна (3.6%) и Снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување со отпад и дејности за санација
на околината (2.1%).
Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (5.2%), Земјоделство, шумарство и рибарство (4.8%) и
Други услужни дејности (3.5%).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2014, изнесува 21 007 денари.
Во март 2014 година, 1.4% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295635

е-пошта:  sevdie.ramuko@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика