+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, ноември 2014

среда, 28 јануари 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во ноември 2014 година, во однос на ноември 2013 година, изнесува 102.5.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Стручни, научни и технички дејности (8.5%), Рударство и вадење на камен (7.6%) и
Финансиски дејности и дејности на осигурување (7.4%).
Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец,
е забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (11.2%), Градежништво (4.4%) и Снабдување со
електрична енергија, гас, пареа и климатизација (2.8%).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2014, изнесува 21 588 денари.
Во ноември 2014 година, 1.1% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  sevdie.ramuko@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика