+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, февруари 2015

вторник, 28 април 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во февруари 2015 година, во однос на февруари 2014 година, изнесува 100.8.


Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Други услужни дејности (8.6%), Дејности на здравствена и социјална заштита (5.0%) и
Образование (4.0%).


Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (8.8%), Трговија на големо и трговија на мало; поправка
на моторни возила и мотоцикли (8.3%) и Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација
(7.2%).


Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2015, изнесува 21 104 денари.


Во февруари 2015 година, 1.5% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  sevdie.ramuko@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика