+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, декември 2016 година

среда, 22 февруари 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во декември 2016 година, во однос на декември 2015 година, изнесува 103.3.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен во секторите: Уметност, забава и рекреација (55.8%), Информации и комуникации (9.6%) и
Градежништво (7.7%).
Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Уметност, забава и рекреација (48.2%), Информации и комуникации (22.1%) и
Стручни, научни и технички дејности (13.0%).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2016, изнесува 23 457 денари.
Во декември 2016 година, 1.6% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика