+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, јануари 2017 година

петок, 24 март 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во јануари 2017 година, во однос на јануари 2016 година, изнесува 102.2.


Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Информации и комуникации (9.4%), Јавна управа и одбрана; задолжително социјално
осигурување (4.6%) и Рударство и вадење на камен (4.2%).


Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец,
е забележано во секторите: Уметност, забава и рекреација (32.2%), Информации и комуникации (13.0%) и
Градежништво (11.7%).


Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2017, изнесува 22 750 денари.


Во јануари 2017 година, 1.0% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика