+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, март 2017 година

понеделник, 22 мај 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во март 2017 година, во однос на март 2016 година, изнесува 101.8.
Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (7.5%), Рударство и вадење на камен
(7.2%) и Уметност, забава и рекреација (6.7%).
Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (8.4%), Финансиски дејности и дејности на осигурување
(6.3 %) и Информации и комуникации (5.2%).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2017, изнесува 22 445 денари.
Во март 2017 година, 1.3% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика