+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, јули 2017 година

четврток, 21 септември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во јули 2017 година, во однос на јули 2016 година, изнесува 101.5.


Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Стручни, научни и технички дејности (10.4%), Рударство и вадење на камен (8.7%) и
Информации и комуникации (5.6%).


Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Уметност, забава и рекреација (13.9%), Снабдување со вода; отстранување на отпадни
води, управување со отпад и дејности за санација на околината (4.6%) и Снабдување со електрична енергија,
гас, пареа и климатизација (3.7%).


Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јули 2017, изнесува 22 671 денар.


Во јули 2017 година, 1.3% од вработените во Република Македонија не зеле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика