+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, август 2017 година

петок, 20 октомври 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во август 2017 година, во однос на август 2016 година, изнесува 102.8.
Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Рударство и вадење на камен (32.7%), Уметност, забава и рекреација (10.9%) и Стручни,
научни и технички дејности (9.4%).
Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец,
е забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (31.2%), Уметност, забава и рекреација (10.8%) и
Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (3.5%).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во август 2017, изнесува 22 912 денари.
Во август 2017 година, 1.1% од вработените во Република Македонија не зеле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика