+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, ноември 2017 година

вторник, 23 јануари 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен, во ноември 2017 година, во однос на ноември 2016 година, изнесува 103.6.
Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен
во секторите: Преработувачка индустрија (8.9%), Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (8.7%) и
Земјоделство, шумарство и рибарство (7.6%).
Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано
во секторите: Уметност, забава и рекреација (15.8%), Транспорт и складирање (5.9) и Стручни, научни и технички
дејности (4.3%).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2017, изнесува 23 196 денари.
Во ноември 2017 година, 1.1% од вработените во Република Македонија не зеле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика