+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, декември 2010

понеделник, 28 февруари 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нетоплата по вработен, во декември 2010 година, во однос на декември 2009 година, изнесува 104.7

Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Рударство и вадење на камен (17.9%), Рибарство (11.7%) и Трговија на големо и трговија на мало, поправка на моторни возила, мотоцикли и предмети за лична употреба и за домаќинствата (11.2%).

Најголем пораст на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележан во секторите: Сообраќај, складирање и врски (26.5%), Рударство и вадење на камен (11.2%) и Активности во врска со недвижен имот, изнајмување и деловни активности (10.4%).

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2010 изнесува 21 454 денари.

Во декември 2010 година, 2.3% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 835

е-пошта:  sevdie.ramuko@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика