+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, февруари 2012

петок, 27 април 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во февруари 2012 година, во однос на февруари 2011 година, изнесува 100.9.
Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Стручни, научни и технички дејности (15.3%), Дејности во врска со недвижен имот
(8.7%) и Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (7.3%).
Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Градежништво (8.1%), Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација
(6.0%) и Транспорт и складирање (5.3%).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2012, изнесува 20 625 денари.
Во февруари 2012 година, 2.7% од вработените во Република Македонија не примиле плата.
Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, февруари 2012
Average monthly

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 835

е-пошта:  sevdie.ramuko@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика