+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, септември 2012

вторник, 27 ноември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во септември 2012 година, во однос на септември 2011 година, изнесува 100.6.


Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен во секторите: Стручни, научни и технички дејности (12.2%), Други услужни дејности (11.1%) и
Земјоделство, шумарство и рибарство (4.9%).


Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (4.7%), Снабдување со електрична енергија, гас, пареа
и климатизација (4.1%) и Административни и помошни услужни дејности (2.8%).


Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во септември 2012, изнесува 20 779 денари.
Во септември 2012 година, 2.2% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика