+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, декември 2012

среда, 27 февруари 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во декември 2012 година, во однос на декември 2011 година, изнесува 100.3.


Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Земјоделство, шумарство и рибарство (4.0%), Информации и комуникации (3.8%) и
Дејности на здравствена и социјална заштита (3.5%).


Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Информации и комуникации (45.8%), Трговија на големи и трговија на мало; поправка
на моторни возила и мотоцикли (7.9%) и Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација
(6.5%).


Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2012, изнесува 21 469 денари.


Во декември 2012 година, 2.1% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика