+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, април 2013

петок, 28 јуни 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во април 2013 година, во однос на април 2012 година, изнесува 101.2


Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во секторите: Рударство и вадење на камен (6.4%), Градежништво (5.2%) и Tранспорт и складирање
(4.6%).


Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Информации и комуникации (27.6%), Снабдување со вода; отстранување на отпадни
води, управување со отпад и дејности за санација на околината (4.3%) и Дејности во врска со недвижен
имот (3.1%).


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во април 2013 изнесува 30 799 денари.


Во април 2013 година, 1.7% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика