+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, јули 2013

петок, 27 септември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во јули 2013 година, во однос на јули 2012 година, изнесува 101.3
Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во секторите: Рударство и вадење на камен (9.9%), Tранспорт и складирање (7.0%) и Градежништво
(6.9%).
Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец,
е забележано во секторите: Административни и помошни услужни дејности (2.4%), Снабдување со вода;
отстранување на отпадни води, управување со отпад и дејности за санација на околината (2.3%) и Јавна управа
и одбрана; задолжително социјално осигурување (1.6%).
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во јули 2013 изнесува 30 851 денари.
Во јули 2013 година, 1.5% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика