+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, мај 2014

вторник, 29 јули 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во мај 2014 година, во однос на мај 2013 година, изнесува 100.6.


Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во секторите: Стручни, научни и технички дејности (9.1%), Градежништво (7.6%) и Административни
и помошни услужни дејности (4.9%).


Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец,
е забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (26.2%), Јавна управа и одбрана; задолжително
социјално осигурување (4.2%) и Информации и комуникации (3.5%).


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во мај 2014 изнесува 31 429 денари.


Во мај 2014 година, 1.6% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика