+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, јули 2015

понеделник, 28 септември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во јули 2015 година, во однос на јули 2014 година, изнесува 102.9
Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-
плата по вработен во секторите: Уметност, забава и рекреација (11.1%), Други услужни дејности (10.2%) и
Административни и помошни услужни дејности (5.1%).
Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец,
е забележано во секторите: Уметност, забава и рекреација (7.7%), Јавна управа и одбрана; задолжително
социјално осигурување (4.3%) и Финансиски дејности и дејности на осигурување (3.1%).
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во јули 2015 изнесува 32 145 денари.
Во јули 2015 година, 1.7% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика