+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, јануари 2016

петок, 25 март 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во јануари 2016 година, во однос на јануари 2015 година, изнесува 101.8


Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во секторите: Земјоделство, шумарство и рибарство (13.7%), Административни и помошни услужни
дејности (9.5%) и Градежништво (9.2%).


Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Стручни, научни и технички дејности (13.4%), Информации и комуникации (11.3%) и
Преработувачка индустрија (7.4%).


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во јануари 2016 изнесува 32 642 денари.
Во јануари 2016 година, 1.0% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика