+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, јуни 2016 година

вторник, 23 август 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во јуни 2016 година, во однос на јуни 2015 година, изнесува 101.0.


Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во секторите: Градежништво (11.0%), Земјоделство, шумарство и рибарство (6.5%) и Информации и
комуникации (5.9%).


Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (3.9%), Трговија на големо и
трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (3.6%) и Уметност, забава и рекреација (3.0%).


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во јуни 2016, изнесува 32 637 денари.


Во јуни 2016 година, 1.6% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика