+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, ноември 2016 година

вторник, 24 јануари 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во ноември 2016 година, во однос на ноември 2015 година, изнесува 101.9.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен во секторите: Рударство и вадење на камен (10.6%), Градежништво (8.0%) и Уметност, забава и
рекреација (7.7%).
Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (4.8%), Снабдување со електрична
енергија, гас, пареа и климатизација (3.9%) и Земјоделство, шумарство и рибарство (3.4%).
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во ноември 2016 изнесува 32 877 денари.
Во ноември 2016 година, 1.4% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика