+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, февруари 2017 година

петок, 21 април 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во февруари 2017 година, во однос на февруари 2016 година, изнесува 102.5


Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во секторите: Транспорт и складирање (12.2%), Информации и комуникации (5.4%) и Рударство и
вадење на камен (5.0%).


Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (8.2%), Трговија на
големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (7.0%) и Рударство и вадење на камен
(5.6%).


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во февруари 2017 изнесува 32 869 денари.
Во февруари 2017 година, 1.3% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика