+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, октомври 2017 година

петок, 22 декември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во октомври 2017 година, во однос на октомври 2016 година, изнесува 103.8.


Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен во секторите: Уметност, забава и рекреација (23.6%), Рударство и вадење на камен (10.7%) и
Преработувачка индустрија (8.1%).


Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (4.8%), Транспорт и складирање (3.2%) и Снабдување
со вода; отстранување на отпадни води, управување со отпад и дејности за санација на околината (3.1%).


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во октомври 2017 изнесува 34 266 денари.


Во октомври 2017 година, 1.6% од вработените во Република Македонија не зеле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика