+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, ноември 2018 година

вторник, 22 јануари 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во ноември 2018 година, во однос на ноември 2017 година, изнесува 105.7
Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во
секторите: Информации и комуникации (18.8 %), Рударство и вадење на камен (17.2 %) и Дејности на здравствена и социјална
заштита (10.4 %).
Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во
секторите: Рударство и вадење на камен (5.7 %), Други услужни дејности (4.9 %) и Финансиски дејности и дејности на осигурување
(3.2 %).
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во ноември 2018 година изнесува 36 017 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика