+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, март 2020 година

четврток, 21 мај 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во март 2020 година, во однос на март 2019 година, изнесува 108.1.

Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: Образование (13.3 %), Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (11.5 %) и Преработувачка индустрија (10.6 %).

Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (15.9 %), Уметност, забава и рекреација (15.5 %) и Стручни, научни и технички дејности (8.7 %).

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во март 2020 година, изнесува 39 437 денари.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика