+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, ноември 2010

петок, 28 јануари 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто- плата по вработен во ноември 2010 година, во однос на ноември 2009 година, изнесува 101.7.

Ваквото зголемување, пред сé, е резултат на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: Трговија на големо и трговија на мало, поправка на моторни возила, мотоцикли и предмети за лична употреба и за домаќинствата (5.3%), Преработувачка индустрија (5.0%) и Рибарство (4.9%).

Зголемување на просечната исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Рибарство (10.9%), Финансиско посредување (4.1%) и Градежништво (1.3%).

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во ноември 2010 изнесува 30 349 денари.

Во ноември 2010 година, 1.9% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика