+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, август 2012

петок, 26 октомври 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен, во август 2012 година, во однос на август 2011 година, изнесува 100.2
Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен
во секторите: Стручни, научни и технички дејности (12.9%), Земјоделство, шумарство и рибарство (6.5%) и Снабдување со
електрична енергија, гас, пареа и климатизација (3.9%).
Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано
во секторите: Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (6.5%), Рударство и вадење на камен (4.9%)
и Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (4.2%).
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во август 2012 изнесува 30 777 денари.
Во август 2012 година, 2.5% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика