+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Цени

Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари, март 2020 година

понеделник, 11 мај 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2020 година, продажните цени на производителите на
индустриски производи на странските пазари се пониски за 2.1 % на месечно ниво, а се повисоки за 0.5 % на годишно
ниво.

Во март 2020, во споредба со февруари 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи
на странските пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 7.5 %, а во секторот Преработувачка
индустрија
за 1.7 %.

Во март 2020, во споредба со март 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи
на странските пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 18.9 %, а во секторот Преработувачка
индустрија
се повисоки за 2.4 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика