+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Економски сметки во земјоделството

Регионални сметки во земјоделството, 2018 година

вторник, 22 септември 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година, во креирањето на бруто-додадената вредност во земјоделството, најголемо учество има Југоисточниот Регион со 27.5 %, потоа Пелагонискиот со 25.0 %, додека најмало учество има Југозападниот Регион со 3.0 %.

Во создавањето на вредноста на растителното производство, најголемо учество има Југоисточниот Регион со 32.7 %, додека во создавањето на вредноста на добиточното производство, најголемо учество има Пелагонискиот Регион со 21.4 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика