+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Цени

Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, јули 2020

четврток, 10 септември 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2020, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски 0.2 % на месечно ниво, а за 0.4 % на годишно ниво.

Во јули 2020, во споредба со јуни 2020, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 2.2 %, а се пониски во секторот Преработувачка индустрија за 0.4 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0.3 %.  

Во јули 2020, во споредба со јули 2019, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 11.4 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 2.8 %, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 0.6 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика