+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Растително производство

Земјоделски површини и растително производство, 2019 година

понеделник, 30 март 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2019 година се регистрирани 519 848 хектари обработлива површина. Најголемо учество имаат ораниците и бавчите (80.5%), а најмало учество имаат овоштарниците (3.2%).

Поголемо зголемување на производството е забележано кај сончогледот за 93.5%, оризот за 7.8% и крмната пченка за 6.0%. Поголемо намалување е забележано кај луцерката за 7.7%, краставиците за 6.1% и доматите за 5.7%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика