+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Животна средина

Даноци за животната средина, 2018 година - претходни податоци -

вторник, 06 октомври 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година, во Република Северна Македонија биле платени даноци за животната средина во износ од 12 760.6 милиони денари, што е за 12.6 % повеќе отколку во 2017 година. Најголем пораст бележат даноците за енергенти во секторите Рударство и вадење на камен и Градежништво. Ваквото зголемување е резултат на зголемените акцизи на горивата. Во 2018 година, најголемо учество во даноците за животната средина имаат даноците за енергенти со 66.5 %, по што следат даноците за транспорт со 32.6 % и даноците за загадување со 0.9 %.

Учеството на даноците за животна средина во бруто-домашниот производ во 2018 година е 1.9 % и е непроменето во однос на 2017 година.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика